
Grades 9-12
Register for the upcoming webinar Introducing the New 5th Edition AP Economics Curriculum on August 17th at 5pm ET
Don't have an account yet? Sign up for free
Don't have an account yet? Sign up for free
Students will be able to:
In this economics activity, students will explain the difference in price for two similar products.
This is an individual activity where students will compare the prices of two establishments selling pepperoni pizzas and explain potential reasons for the price differences. Choose one of the following formats for students to complete the activity: Comparing Pizza Prices Quizizz Activity, Comparing Pizza Prices Worksheet, or the ReadyAssessment questions. To complete this activity, students need to follow the directions below:
Grades 9-12
Grades 6-8, 9-12
Grades 9-12
Grades 9-12